معماری پالنگان قابلیت ثبت جهانی دارد .ایسنا

‌مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان، با با بیان اینکه معماری روستای پالنگان قابلیت ثبت جهانی دارد، گفت: از تعداد 124 اثر میراث فرهنگی شناسایی شده در این شهرستان 74 عدد ثبت ملی شده و سعی بر آن است تا روستای پالنگان برای ثبت جهانی معرفی شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه کردستان، فرهاد میمنت‌آبادی در مراسم روز جهانی جهانگردی و میراث فرهنگی که در محل تالار ارشاد شهرستان کامیاران برگزار شد، کردستان را یکی از دروازه‌های ورود به کشور اعلام و اظهار کرد: شهرستان کامیاران شمال غرب کشور را به جنوب غرب متصل کرده و دارای پتانسیل‌های بالایی در جذب درآمد گردشگری خواهد بود و این در حالی است که از ابتدای سال جاری تا کنون 9 میلیون گردشگر به کردستان وارد شده که از این تعداد 900 هزار نفر از کامیاران بازدید و یا عبور کرده‌اند.

وی کار گردشگری و صنایع دستی را یکی از مسیرهای زود بازده سرمایه‌گذاری و درآمدزایی اعلام کرد و گفت: آثار میراث فرهنگی شناسنامه و معرف مردم در هر جایی هستند و با شرایط پیش روی دنیا و شرایط جوی حال حاضر بهتر است به این میراث به عنوان محل در آمد پایدار نگاه شود.

میمنت‌آبادی اظهار کرد: در کار گردشگری و توریستی این مردم میزبان، نماد و معرف فرهنگ و اصالت یک جامعه هستند، مهم‌تر این که باید مجموعه دولت و ملت دست به دست هم دهند تا در جذب سرمایه از این طریق حداکثر بهره گرفته شود.

وی با بیان اینکه اصالت و ریشه در میراث فرهنگی کامیاران موج می‌زند، به صنایع دستی این شهرستان از جمله گیوه‌بافی، فرش و سجاده بافی، سوزن دوزی و جوراب‌بافی اشاره کرد و گفت: بهترین بازار فروش و کارآفرینی حال حاضر مربوط به حوزه صنایع دستی و گردشگری هم برای مردم و هم برای دولت است و در این زمینه سازمان با اعطای تسهیلات و پشتیبانی لازم از فعالان این عرصه استقبال خواهد کرد.

اسدی رییس اداره میراث فرهنگی کامیاران هم در این جلسه گفت: در تعطیلات تابستانی امسال بالاترین آمار مسافر در استان مربوط به کامیاران بوده و این امر تاثیر بسزایی در افزایش میزان اشتغال و جذب درآمد در شهرستان را داشته است.

در این مراسم همچنین علی عسکر روحانی فرماندار کامیاران ضمن تبریک این روز و خیر مقدم به حضار، حمایت از توسعه و زیرساخت‌های صنعت گردشگری را مهم دانست و گفت: گردشگری اکوتوریسم یا بوم گردشی و گردشگری درمانی در کامیاران به تمام معنا موجود است، اما متاسفانه در زمینه آموزش و نحوه برخورد و ارتباط مثبت با مهمان که مهمترین عامل در جذب توریست است نیاز به کار بیشتری داریم.

وی با اشاره به اینکه اتکا به این صنعت می‌تواند اتکا به صنایع دیگر از جمله نفت و گاز را از بین ببرد، گفت: ظرفیت بالا و دارا بودن مناطق بکر دست نخورده از لحاظ توریسم در استان مصداق این امر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا در این مراسم با اجرای موسیقی و رقص سنتی کردی و اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی این روز گرامی داشته شد.

کد خبر: 92071006924

/ 0 نظر / 40 بازدید